אודות מחלקת מימוש זכויות בשטחים

בתמונה: כתובות נאצה בקוסרא, כחלק מפשעי השינאה.

בתמונה: כתובות נאצה בקוסרא, כחלק מפשעי השינאה.

אנו משמשים שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. להלן פירוט הפעילות שלנו במחלקת זכויות אדם בשטחים הכבושים.

במחלקת זכויות אדם בשטחים הכבושים אנחנו עובדים עם כ-30 כפרים פלסטינים בגדה המערבית, במיוחד בתקופת מסיק הזיתים (אוקטובר – דצמבר). במשך תקופה זו אנחנו מסיעים יום יום עשרות מתנדבים ישראלים וזרים ליהודה ושומרון ולדרום הר חברון, בכדי להשתתף במסיק הזיתים. פעילותינו מתרחשת באיזור של סכסוך או מתח עם מתנחלים יהודים. בנוסף, אנו מנסים לפתור מתח שנוצר עם כוחות הביטחון שלא מאפשר לחקלאים גישה לאדמות. כל זה מלווה בעבודה ותמיכה של מחלקת המשפטים היושבת במשרדינו בירושלים.

אנחנו בקשר מתמיד עם לשכת היועמ"ש בשטחים ועם המת"ק. אנחנו שולחים כל הזמן מכתבים כדי להחזיר את החוק והסדר באיזור (ראו למשל את פרויקט שליחת מכתבים לשר הביטחון להחזיר את הביטחון בדרום הר חברון). במיוחד כאשר אנחנו נתקלים בהטרדות, הזנחה או קואליציה מקומית בין קציני צבא לבין המתנחלים (עובדה המתרחשת לעיתים קרובות מדי). לפעמים אנחנו גם פונים לערכאות עליונות. אחד מהישגינו משמעותיים ביותר הייתה החלטה של בג"צ משנת 2005  שאישרה את זכות החקלאים הפלסטינים לגישה לאדמותיהם ללא הטרדות של מתנחלים.

בשנים האחרונות הצבא משתף יותר פעולה, לפחות בתקופת המסיק, ואפילו מציב שמירה באזורים הקשים ביותר של מאחזים יהודיים קיצוניים. בשאר השנה אנחנו מלווים חקלאים, לעיתים פיזית ולעיתים בהשתדלות אצל הגורמים הנכונים. אנו נעים עם במעגל של נטיעה, גזימה, חריש, קציר וקטיף של יבול אחר (שקדים, חיטה, שעורה). פעולות חקלאיות אלו נעשות באופן מינורי יותר מאשר מסיק הזיתים. התחומים במחלקה כוללים: פעילות בעונת המסיק; סיוע לשבט הג'אהלין וילדיו ובניית בית ספר בחאן אל אחמר; השתתפות באירועי תג מאיר: תשובה לתג מחיר וטרור; מפגשים בינדתיים בין יהודים, נוצרים ומוסלמים באיזורי קונפליקט; תיעוד הריסות בידי קבוצת דהרמה מעורבת חברתית

כריתת עצי זית בפראתא. אנו מעריכים שזאת פעולה של תג מחיר של מתנחלים מהאיזור.

כריתת עצי זית בפראתא. אנו מעריכים שזאת פעולה של תג מחיר של מתנחלים מהאיזור.

אנחנו פועלים בדיווח ושמירה על מימוש זכויות אדם באיזורים הספיציפיים. בין הנושאים איתם אנו מתמודדים נכללים: התנכלויות אלימות, גניבת זיתים, כריתת עצים, זיהום שדות; מאסרים שרירותיים; הענשה קיבוצית; החרמת ציוד (למשל טרקטורים). הגבלות חמורות  על בניה ופיתוח בשטח "C". בנוסף, אנו פעילים במזרח ירושלים ובמיוחד בשכונות סילוואן ובשייח ג'ארח בנושאי: אפליה בבנייה למגורים; הריסות בתים;  פינויים; אלימות מופרזת של כוחות הביטחון.

פוסטים נבחרים: