מימוש זכויות האדם בשטחים הכבושים

אנו משמשים שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. להלן פירוט הפעילות שלנו במחלקת זכויות אדם בשטחים הכבושים.

במחלקת זכויות אדם בשטחים הכבושים אנחנו עובדים עם כ-30 כפרים פלסטינים בגדה המערבית, במיוחד בתקופת מסיק הזיתים (אוקטובר – דצמבר). במשך תקופה זו אנחנו מסיעים יום יום עשרות מתנדבים ישראלים ובינלאומיים ליהודה ושומרון ולדרום הר חברון, בכדי להשתתף במסיק הזיתים. פעילותינו מתרחשת באיזור של סכסוך או מתח עם מתנחלים יהודים. בנוסף, אנו מנסים לפתור מתח שנוצר עם כוחות הביטחון שלא מאפשר לחקלאים גישה לאדמות. כל זה מלווה בעבודה ותמיכה של מחלקת המשפטים היושבת במשרדינו בירושלים.

אנחנו בקשר מתמיד עם לשכת היועמ"ש בשטחים ועם המת"ק. אנחנו שולחים כל הזמן מכתבים כדי להחזיר את החוק והסדר באיזור (ראו למשל את פרויקט שליחת מכתבים לשר הביטחון להחזיר את הביטחון בדרום הר חברון). במיוחד כאשר אנחנו נתקלים בהטרדות, הזנחה או קואליציה מקומית בין קציני צבא לבין המתנחלים (עובדה המתרחשת לעיתים קרובות מדי). לפעמים אנחנו גם פונים לערכאות עליונות. אחד מהישגינו משמעותיים ביותר הייתה החלטה של בג"צ משנת 2005  שאישרה את זכות החקלאים הפלסטינים לגישה לאדמותיהם ללא הטרדות של מתנחלים. הישג נוסף, בחודש דצמבר 2016, הורה בג"צ למדינה לאפשר תוך 30 יום כניסת חקלאים פלסטינים לאדמתם, אליה פלש מתנחל סמוך להתנחלות שני-ליבנה. את הפלסטינים ייצגה בעתירה עמותת רבנים למען זכויות האדם.

בשנים האחרונות הצבא משתף יותר פעולה, לפחות בתקופת המסיק, ואפילו מציב שמירה באזורים הקשים ביותר של מאחזים יהודיים קיצוניים. בשאר השנה אנחנו מלווים חקלאים, לעיתים פיזית ולעיתים בהשתדלות אצל הגורמים הנכונים. אנו נעים עם במעגל של נטיעה, גזימה, חריש, קציר וקטיף של יבול אחר (שקדים, חיטה, שעורה). פעולות חקלאיות אלו נעשות באופן מינורי יותר מאשר מסיק הזיתים.

הפעילות של מימוש זכויות אדם בשטחים הכבושים כוללת את התחומים הבאים:

 

השחתת עצים (במיוחד עצי זית) ליד התנחלויות, בסיסי צבא וכבישים הינה בעיה רצינית שאנו מתמודדים עימה. אנחנו פועלים בדיווח ושמירה על מימוש זכויות אדם באיזורים הספיציפיים. בין הנושאים איתם אנו מתמודדים נכללים:

צפו: כיצד מערכת התכנון משפיעה על החיים שלכם

בנוסף, אנו פעילים במזרח ירושלים ובמיוחד בשכונות סילוואן ובשייח ג'ארח בנושאים:

  • אפליה בבנייה למגורים
  • הריסות בתים
  • פינויים
  • אלימות מופרזת של כוחות הביטחון